Few Lines on Rongali Bihu - Attribute and Importance of Rongali Bihu

ৰঙালী বিহুৰ স্বকীয়তা আৰু ৰঙালী বিহু সম্পৰ্কে কিছু কথা । Few Lines on Rongali Bihu । Attribute and Importance of Rongali Bihu



Few Lines on Rongali Bihu

অসমৰ বিভিন্ন জনগোষ্ঠীৰ সমন্বয়েৰে সংস্কৃতিৰ প্ৰকাশেৰে আনন্দ আৰু নাচ-গান উপভোগ কৰা উমৈহতীয়া আনন্দই হৈছে অসমীয়াৰ অতিকৈ মৰমৰ বিহু উৎসৱ ( ৰঙালী বিহু বা বহাগ বিহু ) । অতিতৰ বিহু সম্পৰ্কে ভালদৰে অধ্যয়ণ কৰিলে বুজিব পাৰি যে, বিহু ( ৰঙালী বিহু ) সম্পূৰ্ণকৈ গাওঁলীয়া চহালোকৰ কৃষিভিত্তিক অনুস্হান বা উৎসৱ । কিন্ত্ত এই বিহুৱেই এতিয়া কালক্ৰমে আহি আধুনিক হৈ পৰিছে । ঠিক আছে সময়ৰ সতে সকলো বস্ত্তয়েই সলনি হয়েই । কিন্ত্ত য'ত এটা সংস্কৃতিৰ কথা জৰিত হৈ থাকে তাৰ কথা অলপ সুকীয়া । কাৰণ, এটা সংস্কৃতিৰ কিছু নিজস্ব স্বকীয়তা থাকে । ই সলনি হৈ এনেকুৱা এটা পৰ্যায় পাব নালাগে য'ত ইয়াৰ নিজস্বতা একেবাৰে নাইকিয়া হৈ যায় । অসমৰ জাতীয় জীৱন ঐক্য সংস্কৃতিৰ মূল ভেটি হৈছে বিহু । বিহু প্ৰকৃতিৰ লগত খাপ খাই থকা এটি উৎসৱ । ৰঙালী বিহু বা বহাগ বিহুৰ লগত সংগতি থকা সাজ-পোচাক, বাদ্য-যন্ত্ৰ, নীতি-নিয়মৰ কথাই সুকীয়া । ইয়াৰ লগত অন্যৰ সংযোজনে ইয়াৰ বিকৃত ৰূপ প্ৰকাশ পাব । ৰঙালী বিহুৰ এই নিজস্ব স্বকীয়তাৰ বাবে ই দেশ-বিদেশত সমাদৃত হৈ আহিছে । গতিকে ইয়াক আমি উঠি অহা চামে ভালকৈ অধ্যয়ণ কৰি ইয়াৰ স্বকীয়তা বজাই ৰাখিবলৈ যত্নপৰ হব লাগিব । 

Few Lines on Rongali Bihu


আজি কালি ৰঙালী বিহুৰ অনুষ্ঠানত ৰঙ, আনন্দ, ষ্ফুৰ্তিৰ নামত লাখ লাখ টকা খৰছ কৰা হয় । সেইটো কিছু পৰিমাণে গ্ৰহণযোগ্য, কাৰণ এটা অনুষ্ঠান কৰিবলৈ বহুখিনি ধনৰ প্ৰয়োজন হয় । কিন্ত্ত ৰঙালী বিহুৰ অনুষ্ঠানত মাৰ-পিট, সুৰাৰ ৰাগিত মাতাল হোৱা ইত্যাদিবোৰ দৃষ্টিকটু । আৰু এইবোৰ কৰ্মকাণ্ডই বিহুৰ মৰ্য্যাদা লাঘব কৰে ।



"ৰঙালী বিহুৰ অনুষ্ঠানত হিন্দী গীত পৰিৱেশন" এই সম্পৰ্কে এটা লেখাত বিশিষ্ট বুদ্ধিজীৱী হোমেন বৰগোহাঁঞী দেৱে কৈছে যে, "ৰঙালী বিহুৰ অনুষ্ঠানত হিন্দী গীত অকল ক্ষণস্হায়ী আনন্দৰ খোৰাক দিবলৈ পৰিৱেশন কৰা হয় । আৰু এনে কাৰ্য্যৰ দ্বাৰা ৰঙালী বিহুক কলুষিত কৰা হয় । গোটেই বছৰ জুৰি মানুহে হিন্দী গীত শুনিবলৈ পায় বা শুনি থাকিবলগীয়া হয় । তেনেস্হলত বছৰত মাত্ৰ কেইটামান দিনো যদি ৰঙালী বিহুৰ অনুষ্ঠানত অসমীয়া গীত-মাত শুনিবলৈ অসমীয়া মানুহৰ ধৈৰ্য্য বা আগ্ৰহ নাথাকে, তেনহলে সেইমানুহবোৰ ৰঙালী বিহুৰ অনুষ্ঠানত যোগ দিবলৈ কোনো অধিকাৰ নাই । অসমীয়া গীত, বিহুগীত ইত্যাদি শুনিলে যদি সিঁহতৰ কাণত বিহ ধলা যেন অনুভৱ হয়, বিহুতলিত হিন্দী গীত নুশুনালৈকে সিঁহতৰ আত্মাই যদি শান্তি নাপায় , তেতিয়া হলে সেইবোৰ মানুহে নিজকে অসমীয়া বুলি কোৱাৰ কোনো অধিকাৰ নাই । অসম আৰু অসমীয়াৰ প্ৰাণৰ বিহু প্ৰকৃতিৰ সমন্বয়েৰে মাটি-পানী আৰু বতাহৰ বিহুয়েই হৈ থাকক । অন্তঃত কেইটামান দিনৰ কাৰণে ৰঙালী বিহু হৈ পৰক নিভাঁজ অসমীয়া সংস্কৃতিৰ প্ৰতীক । অন্তঃত ৰঙালী বিহুৰ কেইদিনতো যদি হিন্দী গীত নুশুনিলে অসমীয়াৰ ভাত পেটলৈ নাযায় আৰু ৰাতি টোপনি নাহে, তেন্তে ৰঙালী বিহুৰ নামটো সলাই কিবা আমোদ-প্ৰমোদৰ উৎসৱ কৰি লওঁক, কিন্ত্ত ঈশ্বৰৰ দোহাই তাক বিহু বুলি নকব ।"

বিহু এটি নিৰ্দিষ্ট ভাষা ভিত্তিক অনুষ্ঠান, ইয়াত খালি বৃহত্তৰ অসমীয়া ভাষা জনগোষ্ঠীবোৰেহে প্ৰাধান্য পাব লাগে  । ইয়াত অসমৰ বাহিৰৰ অইন ভাষা সুমুৱাবৰ দৰকাৰতো কি ? হিন্দী আমাৰ ৰাষ্ট্ৰীয় ভাষা হলেও, সি নিৰ্দিষ্ট স্হানত আছে, এই ভাষাক হীন কৰাৰ কথা কোৱা নাই, খালি অসমীয়া ভাষাটোক প্ৰাধান্য দিবলৈহে কোৱা হৈছে । 

ৰঙালী বিহুৰ চাঁন্দা লওতে, বহিৰাগতৰ পৰা লোৱা হয় । ল'বই লাগিব । অসমীয়াৰ প্ৰাণৰ বিহুৰ নামত সেইসকল লোকে আমাৰ অসমীয়া সংস্কৃতিবোৰ পালন কৰিবলৈ দান-বৰঙণি দিয়াতো উচিত । সিঁহতবোৰে অসমত উপাৰ্জন কৰি খাই থকা নাই জানো । গতিকে অসমৰ অনুষ্ঠানৰ নামত অকণমান বৰঙণি দিলেই যেনিবা তাত কবলগীয়া কি ? আমিবোৰো অসমৰ বাহিৰত থাকিলে সেই ঠাই উৎসৱ বোৰৰ নামত দান বৰঙণি দিব লাগিব । তেনে স্হলত সেই ঠাইৰ উৎসৱ বোৰত অসমীয়া গীত পৰিবেশন কৰিব নেকি ?

ৰঙালী বিহুৰ সাজ-পোচাক- সকলো অনুষ্ঠান, সংস্কৃতিৰ কিছুমান নিজস্ব জাতীয় পোচাক, নিয়ম নীতি আদি আছে । ৰঙালী বিহু হুচৰী, বিহু নৃত্য ইত্যাদি  পৰিবেশন কৰোতে আমাৰ বিহুৰ জাতীয় পোচাক পৰিধান কৰিবই লাগিব । সেই বুলি যিকোনো অসমীয়া গীত-মাত ইত্যাদি পৰিবেশন কৰিলেই এযোৰ নিৰ্দিষ্ট পোচাক পিন্ধিব লাগিব বুলি মই নাভাবো । এইবোৰ কিছু এৰা-ধৰা কৰিবই লাগিব । কিন্ত্ত বিহুৰ প্ৰধান ভেটিতো সলনি হব দিব নালাগিব ।

আমাৰ কিছুমান অসমীয়াই আক' , কিমান যে প্ৰচাৰ চলালে, মাৰোৱাৰীৰ কাপোৰ(গামোচা), নেপালীৰ দৈ ........ আৰু যে কত কি । চিঃ, নিজকে লাজ লাগে । অসমীয়াৰ বিৰূদ্ধে অসমীয়াৰ নিৰ্লজ প্ৰচাৰ । বহিৰাগত সকলে এই প্ৰচাৰ লক্ষ্য কৰি আছে । হেৰৌ, আমাৰ অসমত যিহেতু উদ্যোগৰ সংখ্যা তেনেই নগণ্য, ইয়াত আমি সিংহভাগ বস্ত্তয়েই অসমৰ বাহিৰৰ পৰা আমদানি কৰিব লগা হয় । সেইবুলি আমি নাঙঠ হৈ থাকিবতো নোৱাৰো । সেইবুলি আমি অসমীয়া লিখা - পঢ়া, আমাৰ নিজস্বতা বাদ দি দিম নেকি ? আমি বাহিৰৰ পৰা অহা বস্ত্তবোৰ উপযুক্ত মূল্য দি ক্ৰয় কৰি লোৱা নাই জানো । এইবোৰৰ বাবে দায়ী সেই উক্ত বাৰ্তা লিখা আৰু সেইবোৰ প্ৰচাৰত আগভাগ লোৱা কেইজনেই বুলি ভাবো । সেই বাৰ্তাবোৰ লিখি খৰছ কৰা সময় খিনি কোনো উদ্যোগ এটা গঠনত চিন্তা কৰা হলে ভাল হলহেঁতেন ।

( মনত খুন্দিয়াই থকা বাবেহে কথা খিনি লিখিলোঁ, কোনেওঁ বেয়া ভাবেৰে নেচাব আৰু কথাবোৰ জুকিয়াই চাব )


ৰঙালী বিহুৰ শুভেচ্ছা/Wishes


🌷🌷আমাৰ অন্য শিতানসমূহ🌷🌷






(Facebook ত LIKE আৰু SHARE কৰিব)

1 comment:

  1. ৰঙালী বিহুৰ অনুষ্ঠানত হিন্দী গীত পৰিৱেশন" এই সম্পৰ্কে এটা লেখাত বিশিষ্ট বুদ্ধিজীৱী হোমেন বৰগোহাঁঞী দেৱে কৈছে যে, "ৰঙালী বিহুৰ অনুষ্ঠানত হিন্দী গীত অকল ক্ষণস্হায়ী আনন্দৰ খোৰাক দিবলৈ পৰিৱেশন কৰা হয় । আৰু এনে কাৰ্য্যৰ দ্বাৰা ৰঙালী বিহুক কলুষিত কৰা হয় ।

    ReplyDelete